PORTAL SPOŁECZNOŚCIOWY
MIESIĘCZNIK "KATECHETA"

Tydzień 24

Kiedy św. Bernadetta Soubirous (1844-1879), wizjonerka z Lourdes, stała już na progu śmierci, biskup z Tarbes okazał się tak „wspaniałomyślny", że przysłał do niej dwóch czcigodnych i uczonych kapłanów inkwizytorów, którzy mieli się upewnić, czy w ostatnich chwilach życia nie zaprzeczy swoim wyznaniom dotyczącym objawień. Biedaczkę zmuszono do odpowiadania na wiele szczegółowych, natrętnie powtarzanych pytań:

- „Siostro Mario Bernadetto, postaraj się przypomnieć sobie taki szczegół: co pamiętasz z chwili, kiedy nakazałaś tłumom całować ziemię?".
- „Zapomniałam".
- „Jakiej długości był welon naszej Pani? Czy zauważyłaś, przez przypadek, ile zmarszczek było na sukni przy pasku?".
Bernadetta, nie mogąc tego dłużej znieść, wycedziła przez usta:
- „Jak mogę to wszystko pamiętać? Jeśli chcecie to wszystko wiedzieć, to poproście, żeby wróciła...".
 
 Giuseppe Roncalli (przyszły papież Jan XXIII), kiedy był jeszcze nuncjuszem znalazł się na pewnym przyjęciu. Pewna „gorąca" panna, siedząca obok niego przy stole, wystawiała na pokaz swój - przyprawiający o zawrót głowy - dekolt. Nuncjusz, pragnąc zrobić sobie małą przyjemność, poprosił kamerdynera o jabłko. Podał je swojej kusicielce ze słowami:
- „Postarajmy się zaradzić sytuacji, mademoiselle... Proszę nie wahać się i zjeść to jabłko. Ewa, dopiero kiedy je ugryzła, zauważyła swoją nagość".
© 2008 Diecezja Płocka