16. Którzy z papieży nawiedzili Jasnogórskie Sanktuarium?

Jak dotąd na Jasnej Górze gościło dwóch papieży – św. Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Wcześniej bardzo chciał przybyć na Jasną Górę papież Paweł VI, aby wziąć udział w uroczystościach 1000 – lecia chrztu Polski w 1966 r. Władze komunistyczne nie udzieliły jednak zgody na jego przyjazd. Warto jednak wiedzieć, że kilku papieży przybyło na Jasną Górę jeszcze zanim zostali następcami św. Piotra. W 1918 r. Mszę św. na Jasnej Górze odprawił Achilles Ratti, nuncjusz apostolski dla Polski, późniejszy papież Pius XI. W 1923 r. jako młody ksiądz gościł na Jasnej Górze ks. Giovanni Battista Montini – przyszły papież bł. Paweł VI. W kronikach jasnogórskich pod datą 17 lipca 1929 r. pozostał ślad wizyty bpa Angelo Roncalliego – późniejszego papieża św. Jana XXIII.