Koła Różańcowe

KOŁA RÓŻAŃCOWE

Dziecięce Koło Żywego Różańca w parafii św. Bartłomieja w Płocku

Idąc za wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, jakie skierowała do dzieci podczas objawień "Trzeba modlić się na różańcu za grzeszników" oraz za przykładem Ojca św. Jana Pawła II, który powiedział o różańcu: "Różaniec jest moją codzienną i umiłowaną modlitwą. I muszę powiedzieć, że jest modlitwą cudowną, cudowną w swej prostocie i swej głębi (...).

Przy parafii św. Bartłomieja w Płocku powstaje Dziecięce Koło Żywego Różańca, które pragnie choć w małej części odpowiedzieć na wezwanie Matki Bożej. Dzieci modlą się w różnych intencjach: za grzeszników, za ludzi którzy odchodzą od Boga, za ludzi trwających w nałogowych grzechach prosząc o przemianę ich życia oraz w swoich intencjach, które często spontanicznie wypowiadają głośno.

Do "Żywego Różańca" należą najmłodsze dzieci z parafii tj. kl. I-III. Pragnieniem każdego dziecka jest być "Żywą Różą" dla Maryi, a codzienne odmawianie jednego dziesiątka różańca ma wspierać cały Kościół.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w pierwszą sobotę miesiąca. Podczas spotkania dokonuje się wymiana tajemnic różańcowych w trzech grupach, wspólne odmawianie różańca, śpiewy, czytanie Pisma św. oraz zapoznawanie dzieci z Tajemnicą Fatimska. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w uroczystościach parafialnych, przygotowują liturgię Mszy św., w miesiącu październiku przedstawiają podczas nabożeństwa różańcowego scenki z życia Jezusa i Maryi. Wspólne przeżywanie scenek pomaga dzieciom lepiej zrozumieć poszczególne tajemnice różańca. W Wielkim Poście przygotowują Drogę Krzyżową oraz czuwanie modlitewne w Wielki Piątek itp.

Ponadto organizowane są wspólne wyjazdy do sanktuariów maryjnych: Lichenia, Niepokalanowa, Czerwińska. Ostatnio w nagrodę dzieci miały zorganizowany przejazd statkiem po Wiśle oraz wspólną z rodzicami agapę. Na koniec roku dzieci, które pilnie uczestniczą w spotkaniach zostają nagrodzone. Grupa liczy 45 osób.

Opracowała: s. mgr Jozafata Łukasik

Koło Żywego Różańca w parafia św. Jadwigi w Płocku

W parafii znajduje się 11 kółek Żywego Różańca, w tym jedno dla nauczycieli. Wszyscy członkowie mają książeczki różańcowe, w których zaznaczone są intencje na każdy miesiąc, a mianowicie każda osoba odmawia codziennie inny dziesiątek różańca za konkretnego członka oraz w intencjach osobistych.

Raz w miesiącu tj. w pierwszą niedzielę miesiąca dzieci zostają po Mszy św. (dziecięcej - o godz. 15.00), katechetka przypomina wszystkie osoby, które są objęte modlitwą różańcową, następnie jest rozważanie o Matce Bożej i wspólne odmówienie dziesiątka różańca.

Koła Żywego Różańca mają za Patronkę Matkę Bożą Częstochowską, ponieważ kościół nasz jest pod wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Nauczycielom należącym do Żywego Różańca od czasu do czasu przypominam w pokoju nauczycielskim za kogo się w danym miesiącu modlimy.

Opracowała: s. mgr Rafaela Wieliczko