wtorek, 17 września, 2024
AktualnościMateriały do pobrania

„Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu” – książka o obronie krzyża w formacie pdf

Drodzy Katecheci,

Katedra Katechetyki Szczegółowej i Współczesnych Form Przekazu Wiary wraz z Wydawnictwem „Jedność” przesyła najnowszą książkę pt. „Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu” przygotowaną w 40. rocznicę zwycięskiej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem.

„Przez Polskę przetacza się kolejny front walki o prawdę historyczną. Słowo front nie zostało użyte przypadkiem ani nie jest też przesadą. Środowiska liberalne i lewicowe, które mają dziś zasadniczy wpływ na edukację w polskich szkołach i instytucjach kultury, wprowadzają właśnie zmiany nie tylko w samych programach nauczania, ale w całej polityce historycznej. Robią to niestety za pomocą argumentów siły, wykorzystując cały aparat państwowy do – z jednej strony – zastraszania środowisk naukowych i prawniczych, a – z drugiej strony – stosując znane w czasach komunistycznych medialne, a dokładniej – propagandowe techniki, znane z podręczników inżynierii społecznej. Przykłady? Wyrzucanie bohaterów narodowych z Muzeum II Wojny Światowej, wykreślenie przedmiotu historia i teraźniejszość z planu nauczania, nakaz zdjęcia krzyży z warszawskich urzędów czy wreszcie ograniczenie nauczania religii w szkołach” (wstęp, s. 7).

Zebraliśmy ukryte często dokumenty o odwadze młodzieży i agresji oraz aroganci ówczesnych władz. Książka składa się z dwóch części: naukowej i praktycznej. Konspekty zostały przygotowane dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (są w nich też dostosowania dla uczniów z niepełnosprawnością).

Tej walczącej młodzieży w Miętnem Krzyż dał siłę do zaświadczenia o Chrystusie i Jego Kościele. Sprawdziły się na nich Pawłowe słowa: «Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?» (Rz 8,31). Odczytujemy, że dzień Podwyższenia Krzyża Świętego 2024 jest dobrą okazją, abyśmy zgłębiali znaczenie Krzyża i poznawali tych, którzy do dziś – często bezimiennie – dalej dzielą się swoją wiarą i odwagą. Prosimy o życzliwe przyjęcie tej pozycji oraz przekazanie wszystkim, którzy zechcą ją poznać i dzielić się nauką o miłości, odwadze i Krzyżu”.

Ks. Andrzej Kiciński

Ks. Leszek Skorupa